אנדומטריוזיס, גורמים וטיפול סיני

מה גורם לאנדומטריוזיס:

גורמי הבעיה אינם חד משמעיים.

ככל הנראה מדובר במכלול של גורמים, ביניהם, זרימה רטרוגרדית (בכיוון ההפוך) של הווסת.

זרימת אחורנית של דימום המכיל את רקמת האנדומטריום, דרך החצוצרות, אל עבר השחלה וחלל הבטן, בשילוב עם חולשת המערכת החיסונית, מאפשרת לרירית הרחם להיקלט על גבי רקמה אחרת מבלי שמערכת החיסון תפרק אותה.

גורם נוסף הינו חשיפה לרעלנים בתזונה ובסביבת החיים.

אנדומטריוזיס

סימפטומים

כאמור, הסימפטומים הינם מגוונים ובהתאם לרקמה הפגועה, עליה 'התיישבה' רקמת רירית הרחם.
בין התסמינים האפשריים:

 • כאבים קשים בעת הווסת או בזמן הביוץ
 • כאבים בעת מגע מיני, בעיקר בעומק הנרתיק
 • כאבים בזמן שהשלפוחית מלאה
 • כאבים בזמן הצורך ביציאה או מייד אחרי הארוחה
 • אי פריון, בשל הדלקתיות הרבה המצויה בכל איזור האגן. הדלקתיות משפיעה על איכות רירית הרחם ובכך פוגעת בסיכויי ההשתרשות ברחם
 • כאבי אגן, המתוארים ככאב שמתחיל באיזור הגב התחתון, לרוחב כל רצועת האגן, שריר הישבן והרגליים
 • כאבים באיזור השכמות (בשל נגע סרעפתי)
 • שלשולים ועצירות לסירוגין, בפרט סביב המחזור והביוץ
 • דימומים בשתן ו/או בצואה בעת הדימום הויסתי
 • נגעים על גבי כלי דם המספקים דם לאיברים חיוניים כגון הכליות ושלפוחית השתן עשויים לפגוע בתפקוד הפיזיולוגי התקין של איברים אלה
 • במקרים נדירים ביותר, נוצרים נגעים על רקמת הריאה או המח

מרכזי טיפול ומידע:
בארץ ישנם מספר מרכזים ייחודיים לטיפול האנדומטריוזיס, מרכז מצוין שכזה מצוי במסגרת בי"ח כרמל בחיפה בראשותו של דר' קאופמן.

אנדומטריוזיס בראיה סינית:

הכבד, כאחראי על ניהול משק הדם בגוף, הינו הגורם העיקרי המעורב בבעיה. בנוסף לתפקידו בשליטה על כמות הדם המוזרמת אל ומהאיברים, וביניהם הרחם, הכבד אחראי גם על כיוון הזרימה. כאשר ישנה הפרעה בזרימת האנרגיה לאיבר הכבד, תיפקדו נפגע והסדר לו הוא אחראי יוצא מאיזון. למרות מעורבותו הברורה של הכבד בתהליך, אין הוא האיבר היחידי אליו צריך להתייחס בעת הטיפול ברפואה סינית. הכליות מעורבות באיזון משק הנוזלים בגוף וכן משמשות כבסיס לאיתנות המערכת החיסונית. פגיעה באיכות האנרגטית של הכליות תגרור אחריה חולשה של המערכת החיסונית וכן פגיעה ב'אלמנט האדמה' הכול כך חשוב לתפקוד נכון של מערכת הרבייה הנשית. אנדומטריוזס הינו שילוב של תנועה לא נכונה של רקמה ואנרגיה המשולבים בחולשה אשר גורמת לתקיעות והצטברות של דם וחלקי רקמה במקומות לא מתאימים. תפקידו של המטפל לזהות את שורש חוסר האיזון ו'להתניע' תהליך של ריפוי עצמי, כטיפול יחיד או במשולב עם תרופות שמטרתם למנוע או לפחות להקל על הסימפטומים.

דרכי טיפול:

הטיפול האינטגרטיבי (טיפול המשלב רפואה קונבנציונלית עם רפואה משלימה), עושה שימוש בשיטות האבחון המתקדמות שיש לרפואה להציע. במצבים החמורים יותר מתבצעת פרוצדורה לפרוסקופית (ניתוח זעיר פולשני) להסרת הנגעים.

מרכז אינטגרטיבי טוב, ישאף למצות את כל הכלים העומדים לרשות הרפואה הסינית על מנת להמנע מפרוצדורה זו שהיא בעלת תופעות לוואי פוטנציאליות.

הטיפול הסיני עושה פלאים בכל הקשור להפגת הכאבים ומאפשר לנשים אלה, אשר בחלק מהמקרים אינן מסוגלות לקיים שגרת חיים נורמלית, לחזור לעבודה, לחזור לפעילות גופנית ולחזור לתזונה תקינה תחת הנחייות המטפל ומגבלות התפריט המתאים לבעיה זו.

בעייני, שם המשחק הינו החיבור לגוף אינטגרטיבי ליברלי ופתוח, נטול אגו ודעות קדומות ומכאן המלצתי על המרכז בחיפה והעומד בראשו.

הטיפול הסיני יעיל מאוד בהפחתת הדלקתיות ובחיזוק יעילות מערכת החיסון (חיזוק הסלקטיביות של מערכת החיסון בזיהוי רקמה חריגה) ובהפחתת הכאב עד כדי העלמת הסימפטומים במקרים הקלים עד בינוניים.

החוזק של הטיפול המשולב הינו בפיקוח הרפואי המלווה והבקרה הרפואית על מצב האישה המטופלת. ישנם מצבים בהם נדרש תיזמון מדויק לשלבים טיפוליים מסוימים והסינרגיה בין המטפל והרופא המלווה חשובה להצלחת הטיפול.

מלאי את טופס ההתקשרות ואצור איתך קשר בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן