פוריות האישה

תחום פוריות האישה (והגבר) הינו תחום התמחותי

לכן הנשים יש מנגנון מורכב מאוד הפורש תהליכים על פני פרק זמן די מכובד של כ- 28 ימים עם תזמון יוצא דופן. אפשר לחלק אותו למספר חלקים בהם אספקט אחד מסיים את תפקידו לטובת תחילת אספקט אחר, במחזוריות מופלאה! וכן, למחזוריות יש תפקיד ייחודי בשמירת המנגנון ושימור תיפקודו מידי חודש.
כל כך מורכב ומתואם המחזור החודשי כך שלעיתים סטייה – ולו הקטנה ביותר מ'המסלול' הטבעי עשויה לשבש את התזמון ולייצר ירידה בפוריות האישה.
רבות מאוד הנשים המתקשות להיכנס להריון ותופעה זו גדלה והולכת עם התבגרות האישה. כאשר מבינים את המנגנון טוב יותר אזי ברור למה.
אגב, הגדרת בעיה בפוריות נחשבת כניסיונות של למעלה משנה להרות ללא הצלחה.
הרפואה הקונבנציונלית מציעה טיפולים יעילים מאוד ומהירים מאוד ברוב המקרים, אולם 'מחירם' אינו פשוט כלל הן בתהליך אותו עובר הזוג ובעיקר האישה והן בתופעות הלוואי הידועות והברורות של הורמון האסטרוגן והשלכותיו על בריאות האישה בעתיד הרחוק יותר.

גורמי הבעיה:

החיים בשנות האלפיים, מאופיינים גם באורך חיים אינטנסיבי מאד ובלחץ נפשי. החברה מגדירה את האישה כשווה בין שווים ומעמידה בפני האישה אתגרים בקריירה, בהשכלה ובשאר תחומי החיים אשר פעם היו המגרש הפרטי של הגברים. מה ששכחו שנות האלפיים לקחת בתמורה זה את המשימות המסורתיות של האישה בתפעול הבית ודאגה לילדים ועוד תחומים נוספים. שינוי זה מציג תופעה של עומס גדול, פיזי ונפשי על האישה וכפי שתקראו למטה, משפיע ישירות על אחד המרכיבים החשובים בתהליך הרבייה.

בנוסף, וכתופעת לוואי של הנקודה הקודמת, התזונה הפכה לגורם פחות חשוב בסדר היום.
אנו נוטים 'לחטוף משהו על הדרך' , לחמם איזו מנה חמה לארוחת צהריים ולפעמים נזכרים לפנות ערב שלא ממש אכלנו במהלך היום למעט כמה כוסות קפה – טוב נו, צריך לשתות משהו, לא?
תת משקל אצל נשים מהווה גורם מרכזי באי פוריות! כאשר נתקלים בקושי להרות, יש לשים על נקודה זו דגש וחשוב להתייעץ עם מטפל לגבי כמות ואיכות המזון שצורכת האישה.

גורם נוסף לקשיי פוריות הוא ספורט אינטנסיבי אשר הוכח מחקרית כמשפיע על פוריות האישה.

סימפטומים:

הסימפטומים יכולים לנוע בין אל-ווסת מוחלט, דרך מחזור קצר ודימומים בין-וויסתיים המעידים על בעיה בבניית רירית הרחם, מחזור לא סדיר ודילוג על מחזור ועד אי-פוריות בלתי מוסברת בה כל הפרמטרים תקינים ועדיין לא מתרחש הניצוץ הזה שייצור את תחילת החיים.
בכל מקרה של קושי בכניסה להריון, חשוב לבצע בדיקת פרופיל הורמונאלי להבנת המנגנון הפגוע. בתהליך לוקחים חלק מספר הורמונים חשובים כגון אסטרוגן האחראי על עיבוי רירית הרחם (ופרוגסטרון) וכן FSH האחראי על 'טיפוח' הזקיק בו גדלה הביצית עד להבשלתה ופריצתה מתוך הזקיק באמצעות הורמון ה-LH – הביוץ.

הבנת המנגנון והפגיעה בו יכולה לכוון את המטפל ולסייע במיקוד בטיפול זאת על אף שאין אנו מטפלים בהורמונים אלא באישה עצמה.

חשוב לזכור שהאישה אינה לבד בעסק! חשוב לבדוק גם את בן הזוג ורק אז להתחיל בתהליך.

פוריות האישה – בראיה סינית:

כפי שציינתי קודם, כמטפל, איני עוסק בהורמונים. ההסתכלות היא כללית על האישה והבנת אי הסדירות אשר מתחוללת אצלה ברמת הדם, הגוף והנפש – כולם כמכלול. בעיית הפוריות היא נגזרת של התמונה הכללית אותה מציגה האישה וניתן לשפר את סיכויי הכניסה להריון על ידי טיפול נכון, בפני עצמו או לצד הטיפול הקונבנציונלי.

הרפואה הסינית מסתכלת בעיקר על שלושה מרכיבים:
המח, האחראי על ניהול התהליך ואשר מפריש את ההורמונים ביחד על השחלות. המח נתפש כיחידה אחת עם ה'לב' (Heart) כמנצחים על התזמורת המאוד מתוזמנת הזו. אי שקט – לחץ אשר קשור לבעיית הפוריות או שאינו קשור אליה, משפיע מאוד על סיכויי הכניסה להריון ויכולת החזקת ההיריון.
הטיפול ברפואה סינית מרגיע אספקטים אלו ועוזר מאוד במצבים כגון אלה.
הרחם, מקור ההתרחשות. מסמל בראיה הסינית את תמצית הנשיות. פגיעה בתפקוד התקין, אם בבניית הרירית ופירוקה התקין ואם בשחלות ובביציות וכן ביכולת תנועת הביצית דרך החצוצרות להשתרשות טובה, כל אלה משויכים לרחם (לא כאיבר אלה כרעיון) ומטופלים בהצלחה יפה על ידי הדיקור הסיני ופורמולות צמחי המרפא.
הכליות, בראיה הסינית מכילות את התמציות הנדרשות כדי לקיים את החיים בכלל ואת החיים החדשים בפרט. הפגיעה ברמת הכליות מצריכה תמיכה ובניה מחודשת על מנת לאפשר את תהליך הרבייה.
במידה והאישה בוחרת להגביר ביוץ באמצעים קונבנציונליים (אילוץ גדילת זקיק ע"י הורמונים), חשוב ביותר לתמוך בתהליך באמצעות הכלים העומדים לרשות המטפל הסיני כדי שהתהליך לא יתקיים על גבי חוסרים תשתיתיים.

הדם הנו נדבך חשוב מאוד ומקשר בין כל השלושה הללו. הוא מהווה את התמצית, ההזנה ומקור החיות של כל אחד מהמרכיבים בכל השלבים השונים של תהליך הרבייה.
פרוט נוסף של מנגנון הרבייה הנשי בראיה סינית בבלוג שלי.

דרכי טיפול:
הטיפול הוא בכמה רבדים, החל בתמיכה בבניה נכונה של התמציות – רירית הרחם וגדילת הזקיק והביצית, דרך חיזוק המערך האנרגטי וכלה בהרגעת הנפש.

את כל אלה משיגים באמצעות הדיקור וצמחי המרפא.מאמרים
Avi Klein

אדנומיוזיס, מאמר מידע

בתאריך ה-20.07.18, השתתפתי בכנס הקיץ של 'החברה לאנדוסקופיה' במכון הלב ע"ש סמי עופר שבמרכז הרפואי ת"א – איכילוב. נושא הכנס היה 'אדנומיוזיס'. להלן סיכום הדברים,

קראי עוד »

מלאי את טופס ההתקשרות ואצור איתך קשר בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן