לטפל בכאב אחת ושתיים… (שלוש)

טיפול בכאב
טיפול בכאב

עד לא מזמן ניגשתי לכל נושא הטיפול בבעיות כאב תוך הסתכלות מערכתית ועל פי כל העקרונות המלווים טיפול באדם תהא הבעיה אשר תהא. אחרי תשאול מקיף, ואבחנת גוף ולשון ניגשתי לאבחן את הדופק ומה הוא 'אומר' לי, הצלבתי עם נתוני המפה האישית על פי תאריך הלידה והחלטתי על אסטרטגיה טיפולית איתה רצתי קדימה – אולי נכון יותר לומר התקדמתי אט אט על ידי עבודה איטית בדיקור ובטווינא.

כדוגמא אספר על גברת בת 92, מקסימה וחיונית, שסובלת מהדבקויות בכתף. היא לא יכלה להרים את הזרוע לכדי 90 מעלות ובכל הורדה של הזרוע היה ניתן לשמוע! את 'גלגלי השיניים' חורקים במפרק ולראות את הסבל הגדול על פניה.

במשך מספר חודשים של עליות ומורדות הצלחנו להגיע למצב בו היא ישנה יחסית טוב ולא סובלת מכאבים בלילה בכל תנועה שהיא עושה. הזרוע נעה מעט יותר בחופשיות. היא הייתה מרוצה מהשיפור והאמינה שעשינו כל מה שאפשר לעשות.

בערך באותה התקופה הזדמנתי לסמינר, סמינר ייחודי כך נאמר לי, ושספק אם יתקיים פעם נוספת בישראל. את הסמינר העביר סיני מבוגר – סיני על הנייר, בדיעבד אין יותר אמריקאי ממנו – דר' טאן שמו. הוא פתח בכך שצייר מספר סימניות (characters) סיניות ופרש אותן עם הפרוש הבא: מוט הננעץ באדמה מטיל צל – מיד! הוא המשיך והסביר, שעל פי שיטתו אם הוכנסה המחט (המחטים) ואין הטבה מיידית הרי שהטיפול לא נכון! ויתרה מכך, שאם יעקוב המטפל אחרי ההנחיות לא יתכן שלא יצליח בטיפול. זו אמירה חזקה מאוד עבור כל מטפל שנאבק קשות על מנת לגאול את מטופלו מכאב, רק מי שחווה כתף קפואה, מרפק טניסאי, סינדרום התעלה הקרפלית, כאבי ברכיים, פריצות דיסק וצרות אחרות יוכל להבין מה משמעות הקלה מיידית! ולו למשך שעה אחת, בטח ובטח כשמדובר על הפוגה של יום, שבוע, בכלל…

דר' טאן הינו מרצה מבוקש מאוד המדלג על פני יבשות כשלוש פעמים בחודש על מנת להעביר את הרצאתו ולשטוח את משנתו אותה פיתח במשך שנות טיפול רבות מאוד. לשיטתו קורא דר' טאן 'אקופונקטורה אחת, שתיים, שלוש' על מנת לתאר את שלושת השלבים אותם צריך המטפל לעבור מרגע האבחון דרך הבנת הפתרון וכלה בבחירת הטיפול. שלושה שלבים מובנים, משנה סדורה שלטענתו אי אפשר לטעות בהם כל אימת שעוקבים אחר הכללים המאוד פשוטים אותה מגדירה השיטה. השיטה אוספת ומאגדת עקרונות רבים עליהם נשענת הרפואה הסינית המסורתית והעתיקה כגון עקרונות חמש הפאזות, עקרון ששת השכבות, עקרון השעון הביולוגי הסיני, שמונת הטריאגרמות ועוד ועוד. את כולם איגד בסוג של מבנה מוגדר היטב ולא נתון לפרשנות ואת כל החבילה הזו הגיש לנו המטפלים להתנסות. ואכן, כל מה שנותר היה לקחת את ארגז הכלים הכל כך הגיוני הזה ולראות איך בונים איתו משהו.

חדור מוטיבציה ולא מעט חששות שאולי מכרו לי סרט הוליוודי עם סוף מתקתק, שהרי כבר אמרתי – השחקן הראשי היה הכי הוליוודי שאפשר, ניגשתי כבר ביום המחרת לנסות את העקרונות הללו על הגברת הנחמדה והמבוגרת. עברתי על השלבים, 1, 2, 3 כפי שהסביר דר' טאן ובחרתי את מיקומי הדיקור על פי פידבק הרגישות של המטופלת והחדרתי ארבעה מחטים בסמוך לברך הנגדית לכתף הפגועה. ביקשתי ממנה להזיז את הזרוע ולהרימה מעלה. את המבט המופתע הזה חיפשתי בדיוק – כאילו אמרה 'מה זה? מה קורה פה? מה הקשר בין הברך לכתף הכואבת? אתה חושב שזה קשור לטיפול (את זה אנחנו המטפלים מקבלים לא מעט…)'.

מאז ועד כה, בסה"כ במהלך כחודש וחצי, הספקתי להפחית את עוצמת הכאב של הגברת בכ-70%, הכתף אינה מתקתקת בהורדה ועברנו לצרות אחרות. כמו כן, במטופלת אחרת עם סינדרום התעלה הקרפלית, הופחתו הכאבים באחוז דומה והתרווחו מכאב יומיומי לכדי כאב פעם בשבוע וחצי ולמשך מספר שעות מועט ואנחנו עוד בתוך התהליך. מטופל נוסף שסחב כאב תעלה קרפלית בשתי הידיים במשך שנה הודה לי השבוע והודיע שנתראה בשמחות וזאת לאחר שבעה טיפולים בלבד שנפרשו על פני שלושה שבועות – כל כך שמחתי לשמוע זאת.

דר' טאן כלל בהרצאתו חלק לא מבוטל של דרך טיפול שאינה ממוקדת כאב ואשר פונה לכלל מגוון הבעיות, הפנימיות והנפשיות, אולם עקרונות אלו מצריכים התבוננות עמוקה יותר על הפרטים והתנסות ועוד התנסות. מעניין מאוד ומומלץ מאוד!

מלא/י את טופס ההתקשרות ואצור איתך קשר בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן