ירידה בתפקוד השחלתי – רזרבה שחלתית נמוכה רפואה סינית

ירידה בתפקוד השחלתי מתבטאת בטווח רחב של סימפטומים, החל מאי-סדירות המחזורים (לעיתים מחזור ארוך של חודש וחצי עד חודשיים בין הדימומים ולעיתים דילוג על כמה מחזורים), וכלה באל ווסת וחוסר תפקוד מוחלט של השחלה.
מבחינת המדדים הרפואיים, אפשר יהיה לראות עליה בערכי הורמון ה-FSH ולעיתים ירידה בערכי האסטרוגן. המח מפריש FSH על מנת לגרות את השחלות לייצר זקיקים ובתוכם בייציות. כאשר השחלות אינן מגיבות להורמון ה-FSH, המח מפריש אותו בכמויות הולכות וגוברות, מכאן העליה ברמות הורמון זה.

תופעה זו מוכרת בעיקר, אך לא רק, בקרב נשים המתקרבות לגיל המעבר ומתבטאת בתחילת אי סדירות המחזור החודשי והדימום הוסתי.
אף על פי כן, אני נתקל בקליניקה ביותר ויותר נשים צעירות המאובחנות כבעלות 'קשיי פוריות' כאשר למעשה מדובר בירידה בתפקוד השחלתי.

מה ניתן לעשות עם ירידה בתפקוד השחלתי?

קודם כל עליך להכיר את התהליכים ולהיות מודעת לגופך ולסימנים שהוא נותן לך, כדוגמת אי הסדירות של המחזור החודשי וזאת עוד בטרם החלטת על כניסה להריון.
ל'מיטיבות לכת', ישנו תחום שלם של מודעות לפוריות שכולל מעקב אחר טמפרטורת הגוף ומדדים אחרים (אכתוב על נושא זה בפירוט בפוסט אחר).
מעבר למודעות, יש גם מה לעשות באופן פראקטי,על מנת לשפר את תפקוד מערכת הרבייה בכלל והשחלות בפרט. בראש ובראשונה תזונה!!
חשוב מאוד להקפיד על 'תזונה נשית' המתאפיינת במזונות עשירים, חמים, מלחלחים ובוני דם.

התזונה חייבת להיות מותאמת אישית למצבה ולמאפייניה של האישה הספציפית ותכלול שימת דגש על המרכיבים הבאים:

· שילוב של דגנים וקטניות להשגת חלבון מלא גם מבלי להשען על חלב ומוצריו ועל תזונה מבוססת חלבון מהחי
· הימנעות מ'לבנים' –קמח לבן וסוכר לבן
· מזונות 'מלאים' כגון דגנים מלאים
· זרעים
· אגוזים
· מוצרי כוורת (דבש, דבש מלכות, פולן) שהם לרוב מצוינים עבור תמיכה בפוריות
· במצבים מסוימים, אצות ים יכולות לחזק את תפקוד הכליות ואיתן את המערכת כולה
· ירקות ופירות 'טובים' במקום אלה עם הפחמימות הריקות אשר מכבידות על יכולת הגוף לעבד את המזון ולהפכו לאבני יסוד רצויים (בטטה במקום תפוח אדמה כדוגמא)

מעבר להרכבת תפריט תזונה מותאם אישית, מתבצע טיפול ברפואה סינית, בתדירות שבועית או דו שבועית, אשר משלב דיקור סיני וטיפול בצמחי מרפא המיועדים לתמיכה בתפקוד השחלתי.
המרידיאן העיקרי ה'סיני' בו צריך לתמוך בכל הקשור לתמיכה בשחלות ותפקודן הוא מסלול הכליות. הדיקור הסיני פועל על מנגנון זה ומניע אותו לתמוך בתפקוד השחלות.
בראיה הסינית, ערוץ הכליות, אחראי על תמציות הגוף, איכותן ושימורן לאורך זמן. 'תמציות' אלו כוללות גם את מלאי הבייציות איתן נולדת האישה.
לצד הכליות, פועלים עוד גורמים רבים שתפקודם חשוב לתמיכה ברירית הרחם, בבניית דם ובתנועה נכונה באיברי הרבייה.
בכל מפגש בקליניקה, מתבצע דיקור בנקודות הרלוונטיות למצבה של האישה ובהתאם לנקודת הזמן בו היא נמצאת מבחינת המחזור (לפני/אחרי הווסת, לפני/אחרי ביוץ וכו'.) הדיקור נעשה באמצעות מחטי דיקור דקיקות, סטריליות וחד פעמיות.
באמצעות שילוב כלי הטיפול הללו, ניתן להשיג תוצאות מרשימות בפרק זמן קצר יחסית.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן