רפואה סינית עתיקה (אקופונקטורה)

רפואה סינית.. דיקור.. אקופונקטורה.. רפואה הוליסטית.. צמחי מרפא.. עיסוי רפואי.. טווינא.. טיפול אנרגטי.. איזון אנרגטי.. ועוד..

מהי הרפואה הסינית הקלאסית? מה היא כוללת? באילו תופעות היא עוסקת?

אנסה לעשות סדר ולפתוח חלון לתוך עולם הרפואה הסינית לאלו שאינם מכירם אותו וגם לאלו שמכירים קצת ומעוניינים להבין יותר…

הרפואה הסינית הקלאסית הידועה גם בשם רפואה סינית עתיקה הינה דרך הסתכלות כוללנית (הוליסטית) על האדם.

ההסתכלות הנה על כל האספקטים שעשויים לערער את בריאותו ואיכות חייו של הפרט. כלומר, מכלול תופעות, אירועים ומאפיינים של האדם הספציפי, נקודות החוזק ונקודות החולשה שלו…
הרפואה הסינית הקלאסית הינה הזרם העתיק ביותר של הרפואה הסינית ואשר נסמך על קלאסיקות וכתבים עתיקים אשר התוו את קו החשיבה ועקרונות הניתוח של חוסר האיזון הפנימי בגופנו והתבטאות חוסר איזון זה בסימפטומים – חולי.

ברפואה הסינית הקלאסית רואים את האדם, כמו גם כל תופעה אחרת, כישות המושפעת משני סוגי 'כוחות'; הכוח החומרי, המוחשי, בעל המסה ומאידך הכוח האנרגטי, המניע, המחמם. כוחות אלה 'מתחזקים' את גופנו ואת מצב בריאותינו והם תלויים באיכות המזון שאנו צורכים, באיכות השינה, באיכות מצבנו הנפשי והשפעות סביבתיות מיידיות.
אולם, לא פחות חשובים מאלה הם המאפיינים אותם אנחנו 'סוחבים' על גבנו מרגע הולדתנו ובהם סביבת ילדותנו, נטיותינו הטבעיות והאופי האישי, המשפחתיות בעבר ובהווה, אירועים משמעותיים שעיצבו את קווי האישיות והאופי ותמונת המצב כפי שמשתקפת מכל אלה גם יחד.
בהינתן שהתפתח חוסר איזון משמעותי בין שני כוחות אלה, אשר משפיע לרעה על איכות החיים, מציעה הרפואה הסינית הקלאסית מספר כלים על מנת 'להזכיר' לגוף, לאדם, את מסלול הזרימה הנכון של האספקטים השונים בחייו.

'כליי העבודה' של המטפל הסיני הקלאסי הינם ,בראש ובראשונה, יכולת ניתוח מעמיק כוללני ומקיף של כל אותם האספקטים שהזכרתי והתווית כיוון טיפולי מתאים. לאחר גיבוש האסטרטגיה הטיפולית, המרפא הסיני יעשה שימוש במחטי דיקור על מנת לגרות ולעודד תגובה עצמאית של האדם והגוף אשר יעזרו להחזיר מערכות שונות בגופו לסדירות ולפעולה תקינה.
על סמך אותם עקרונות בדיוק, יכול המרפא להפעיל מניפולציה על רמת השרירים כדי לשחרר אזורים גדושים ותקועים ועל מנת לעודד זרימת דם ואנרגיה באזורים בהם ישנו חוסר. טכניקה זו נקראת טווינא או עיסוי רפואי סיני.
כלי חשוב נוסף העומד לרשות המטפל הסיני הינו ידע נרחב ועמוק בהרבולוגיה סינית –צמחי מרפא סיניים אשר מהווה תהליך יסודי תומך בדיקור ובמטרותיו.

הדיקור הסיני – אקופונקטורה

 מתבצע בנקודות ספציפיות בגוף, בהתאם לתמונה אותה מציג המטופל ועל פי האסטרטגיה הטיפולית עליה החליט המרפא. מחט הדיקור, מחט חד פעמית וסטרילית, הינה דקה כחוט השערה וברוב המקרים אינה כואבת. המחט משמשת לגירוי האזור אליו היא מוחדרת ואינה מכילה חומר פעיל כלשהו. תהליך הריפוי הינו טבעי ועצמי ומנווט על ידי המרפא אשר פונה בכל טיפול לאספקטים המתאימים לאותו שלב בטיפול.

בעשור האחרון, יותר ויותר אנשים חוזרים להתעניין ולהתנסות בשיטות טיפול הוליסטיות וטבעיות- ביניהן נטרופתיה, הומאופטיה וכן הרפואה סינית.

זאת בשל התחזקות ההבנה שלשיטות אלו יש יתרון בתחזוק וטיפול בגוף ובנפש כאחד.
הרפואה הסינית הנה אחת מהפרקטיקות שהוכחו אמפירית כמסייעות בהתמודדות עם בעיות וסימפטומים הקשורים לאורך החיים המודרני בו אנו חיים אשר כולל לרוב תזונה לקויה, מתח, זיהום האוויר ועוד.
בישראל, כמו בעולם כולו, צברה הרפואה הסינית פופולאריות בשנים האחרונות ואנו עדים להצלחות רבות של מטפלים במגוון רחב של בעיות.

רפואה סינית קלאסית נלמדת בארץ בשני בתי ספר לרפואה סינית ובניהם 'המרכז הישראלי לרפואה סינית קלאסית בישראל' בו למדתי אני אשר מעניקה תעודה של "מטפל מוסמך" Lic Acu.

 

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן