הפלה ולידה מוקדמת, דיקור סיני וצמחים בהריון

דיקור סיני וצמחים - חשיבות התמיכה בהריון חדש - חלק ראשון

אז מזל טוב! יש שני פסים… הבטא חיובית… המטרה הושגה!

עם כל השמחה, הסיפוק ותחושת ההקלה עם קבלת התשובה החיובית, חשוב לי לכתוב דווקא על נושא כבד ומשמעותי, אשר משתדלים לא לגעת בו ולפעמים גם לא לחשוב עליו.

המטרה אינה כניסה להריון, המטרה היא הריון בריא שמסתיים במועדו, עם תינוק בריא.

במהלך השנים בהן אני מתרכז בטיפול בנשים, ובפרט בתמיכה בטיפולי פוריות, פגשתי לא מעט מקרים שהדגישו את הנושא החשוב הזה, נושא התמיכה בהריון צעיר.

בדיקת הריון ביתית חיובית

סיפור מקרה I

לפני הדברים, סיפור מקרה מהזמן האחרון.
עוד בתקופת טיפולי הפוריות, קיבלה המטופלת (צעירה, בת 31, הריון ראשון) תמיכה אסטרוגנית, שמטרתה לעבות רירית רחם לקראת נסיון קליטת הריון ובמקביל, תמיכה פרוגסטרונית, על מנת לייצב את הרירית ועל מנת לסייע בהחזקת ההריון כשיקלט.

לאחר טיפול רציף ולאחר שנקלטה להריון הנכסף, המשיכה בהנחיית הרופא, את התמיכה הפרוגסטרונית באמצעות אנדומטרין במינונים גבוהים.

על אף הבטא החיובית וערכיה שהכפילו עצמם בצורה תקינה לגמרי, התחילו להופיע דימומים, וההריון הוגדר כ'הפלה מאיימת'.

לצורך כך, הוגברה עוד יותר התמיכה הפרוגסטרונית, עם שימוש ב'דופסטון'.
התגובה לטיפול היתה הפסקת הדימום עם נטילת הדופסטון, 'שקט של כיומיים', ושוב התחלת דימומים, עד לנטילה הבאה, וחוזר חלילה.

בשלב זה, ובהתאם לאבחנה מסודרת, החלטתי שיש מקום לשלב תמצית צמחים, הנקראת SHOU TAI WAN, עם התאמה לאבחנה הספציפית. מספר ימים לאחר התחלת הנטילה של התמצית (בשילוב עם הטיפול הקונבנציונלי כמובן), החלו הדימומים לפחות ולהתמעט, עד אשר פסקו לחלוטין.

גם אחרי שפסקו, המשיכה המטופלת ליטול את הפורמולה, במקביל לטיפול התרופתי, עד לשלב ההפסקה בתמיכה הפרוגסטרונית.

המקרה הזה מדגים היטב מספר אלמנטים חשובים בטיפול. ראשית, הרפואה הסינית משתלבת היטב במקביל לכלים של הרפואה הקונבנציונלית. שנית, הכלים העומדים לרשותנו המטפלים, בנשים הרות באמצעות הרפואה הסינית, הם כלים פוטנטים וחשובים, ולעתים ביכולתם לתרום תרומה משמעותית בסיכויי הצלחת הטיפול בהריון.

על אף הקושי לדקלם סטטיסטיקות, שהרי כל אישה היא אינדיבידואל, חשוב להבין את היקף הדברים, ולהתייחס אליהם בהתאם:

  • ההערכה היא כי כשליש מכלל הביציות שהופרו, ואשר התחילו תהליך של השתרשות, לא מצליחות להתפתח לכדי הריון. לרוב, האישה כלל אינה מודעת לתהליך, וחווה ווסת רגילה (ואולי מעט חריגה בהיקף הדימום).
  • כ- 1:7 מההריונות שנקלטים, מסתיימים בהפסקת הריון טבעית, בשלבים מוקדמים
  • הסיכון לסיום הריון בהפלה בשלבי ההריון המוקדמים, עולה ככל שגיל האישה עולה.
  • ישנם פאקטורים נוספים המציבים סכנה לשלמות ההריון, כגון, קרישיות יתר, מחלות רקע, נטייה 'בלתי מוסברת' להפלות חוזרות, ועוד.

האם הטיפול בדיקור וצמחים מותר ובטוח בזמן הריון?

כן!

ישנם סייגים רבים לטיפול, מרגע קליטת ההריון, ומבחינתי, ישנם נקודות דיקור רבות בהן אני לא עושה שימוש בזמן ההריון.

יחד עם זאת, אני יכול לומר בביטחון מלא שהטיפול בזמן ההיריון, ובפרט בשלביו הראשונים הוא מומלץ ואף חשוב מאוד.

המלצתי הגורפת, ללא יוצאים מהכלל, היא לשמר טיפול עד שבוע 12 לפחות.

ישנם מצבים, עליהם אפרט בהמשך, בהם מומלץ לשמר טיפול לאורך כל ההריון, ובמטרה ללוותו עד לסיומו בזמן ובאופן תקין וקל ככל שניתן.

גם השימוש בצמחים הוא חשוב ולעתים אף חשוב מאוד, לצורך תמיכה ביכולת נשיאת ההיריון ולאיכות חייה של האישה ההרה וחווית ההיריון הטובה.

הערה חשובה! כשם שמתכונת הטיפול משתנה, מרגע הכניסה להריון (קראי בהמשך), וישנם דגשים ברורים על מה מותר ומה אסור בדיקור, כך גם בדבר השימוש בצמחים. חובה להתייעץ עם מטפל מוסמך, הבקיא בתחום הפריון וההריון, על מנת להתחיל/להמשיך נטילת תמציות צמחים. הדבר נכון גם אם את מורגלת בשימוש בפורמולה כלשהי או תה צמחים כזה או אחר.

תמצית צמחי מרפא

הריון ראשון, והריונות ללא רקע קודם של הפלה / סיבוך

הנחת המוצא בהריונות ראשונים ובכאלה שלא קדמה להם הפלה, היא שמהלך ההיריון עומד להיות תקין.

המלצתי במקרה כזה הינה כאמור לשמר טיפול רציף, עד לסיום הטרמסטר הראשון – שבוע 12.

במהלך הטרמסטר הראשון, מושם דגש על כל אותם מאפיינים שהוגדרו באסטרטגיה הטיפולית, עוד בשלב הנסיונות להכנס להריון.

מבחינתי, אין שום הבדל בעקרון הטיפולי, ושלב ההריון המוקדם הוא המשך ישיר של הטיפול לקליטת ההריון.

חשוב להדגיש, כי כאמור, בשלב זה יוצאות מתוך כלל אפשרויות הטיפול, מספר לא מבוטל של נקודות דיקור, בהן לא עושים שימוש בזמן הריון. אני מקפיד על כך מאוד.

משצלחנו את הטרימסטר הראשון והסתיים שבוע 12, מתחילים להתרווח בהדרגה בין הטיפולים, עד כדי פגישה כל חודש/חודש וחצי או בכל תדירות שתבחר האישה כנכונה עבורה ועבור העובר שלה.

קרישיות יתר

כשמתחילים לפרט את מקור הבעיות והקושי לסיים הריון עד תומו בהצלחה, שמור 'מקום של כבוד' לנושא הקרישיות.

כ-60% מהמקרים המסתיימים בהפלה, נובעים בשל נטייה לקרישיות יתר.
ברוב המקרים, נושא זה ייבדק ע"י הרופא המלווה את ההיריון, מיד עם סיום ההיריון בהפלה.

נשים המתאפיינות בנטייה לקרישיות יתר, יטופלו עם כניסתן להריון, בתרופות נוגדי קרישיות (ידועים בשם 'מדללי דם') כמו קלקסן ו/או אספירין (מיקרופירין).

ישנם רופאים שימליצו על השימוש בנוגדי קרישיות כבר בשלב הניסיונות לכניסה להריון. זאת בשל הסברה הקיימת שקרישיות יתר עשויה להפריע גם לקליטת הריון ולא רק להחזקתו לאחר שנקלט.

במקרים אלה, על אף הכיוון הטיפולי הברור ברפואה סינית, לרפואה הקונבנציונלית ישנם כלים טובים להתמודדות עם הבעיה.

חשוב לדעת, כי בעת השימוש בנוגדי קרישיות, את חשופה יותר לדימומים, וחובה לנקוט משנה זהירות. יש להימנע מפעילויות אקסטרים ובעיקר מסיכונים לחבלות ראש. במידה וייווצר דימום, יכולתו של הגוף לעצור אותו מוגבלת יותר, בשל העובדה שמדכאים עבורך את מערכת קרישת הדם.

הפלות חוזרות 'בלתי מוסברות'

אז כאמור, ולא רק בהקשר של הפלות בלתי מוסברות, בכל תחום הנחשב בעיני הרפואה הקונבנציונלית כ'בלתי מוסבר', ידה של הרפואה הסינית על העליונה.

העקרונות הסינים יודעים לתת הסבר תאורטי למגוון גדול של תופעות אשר הרפואה הקונבנציונלית אינה יכולה 'להסביר' מבחינה מחקרית/מדעית.

ואכן, פה נרשמות ההצלחות היותר מרשימות.

לאורך השנים, התמזל מזלי לטפל בהצלחה בלא מעט מקרים 'בלתי מוסברים', אשר הסתיימו בהריון שלם ובריא ובלידה שהתרחשה בזמן או מאוד סמוך למועדה.

הסיבה להצלחות מצוייה בתפיסה הבסיסית של הרפואה הסינית, כרפואה הוליסטית. בעוד הרפואה הקונבנציונלית פונה לחפש את מקור 'הבעיה' או המחלה, הגורם להפלה, הרפואה הסינית ניגשת לטיפול באישה ובנטייה האישית שלה, אשר מביאה אותה לחוסר יכולת להחזיק הריון עד תומו.

במילים אחרות, הרפואה הסינית אינה יודעת להגדיר 'תרופה למחלה', זה מנוגד לתפיסה הבסיסית של עולם הרפואה ההוליסטית.

הרפואה הסינית יודעת לשרטט תמונה, אישית ופרטנית, של כל אישה ואישה, ולפענח דרך תמונה זו את הגורם אשר מקשה על אותה האישה לשמר הריון.

ניגשים אל כל אישה, כאל 'דף חלק' אשר יש להגדיר אותו ולפענח אותו, ולהתאים עבורו מתכונת טיפולית אישית – אין טיפול מוגדר לבעיה מוגדרת! זו המורכבות של הרפואה הסינית וזה חוזקה.

מלאי את טופס ההתקשרות ואצור איתך קשר בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן