אסטמה

אסטמההאסטמה הינה מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית. זוהי מחלה המושפעת מגורמים תורשתיים כמו גם תנאים סביבתיים כגון זיהום אויר, נזקי עישון וחשיפה לגורמים אלרגניים. הסימפטומים נגרמים בשל דלקת (לא זיהומית) הנגרמת בדפנות דרכי האויר. דלקת זו גורמת להפרשה מוגברת של ריר מדפנות דרכי האויר וחוסם את חלל דרכי האויר בעיקר בעת הוצאת האויר מהריאות.

גורמי מחלה:
כאמור, המחלה מושפעת מתנאים סביבתיים, בראש ובראשונה מגורמים אלרגניים וכן מזיהום אויר ונזקי עישון. הללו מעודדים יצירת דלקת בדרכי האויר הגורמת להפרשת יתר של מוקוזה המצרה את חלל גרכי האויר.
שימוש בתרופות המכילות Beta Blockers לא ספציפיים עלול לעודד התחלת התקף.
זיהומים חוזרים בדרכי האויר לא רק שמחמירים את מצב המטופל ומעודדים התקף אלה שיתכן וגם מהווים את אחד הגורמים להווצרות המחלה.
ישנם מחקרים סטטיסטים המצביעים על קשר בין לידות קיסריות ונטיה לפתח אסטמה.

סימפטומים:
בין התקף להתקף החולה הוא א-סימפטומטי – לא חש בסימני המחלה.
בעת התקף, יתכן ויורגשו הסימנים הבאים:

  • קוצר נשימה – אי יכולת לרוקן את הריאות בצורה 'נורמלית'
  • ציפצופי נשימה בשל הצרות דרכי האויר
  • חיוורון והזעה
  • לעיתים אף שיעול בלתי פוסק בשל גירוי דרכי האויר

סימן נוסף הוא שימוש בשרירי עזר לנשימה – בשל מצוקת האויר אליה נקלע החולה, יתכן ויעשה שימוש בשרירי הצואר הצידיים (SCM) וכן בהרחבת הנחיריים כדי להקל על הכנת האויר.

בראיה סינית:
כמובן שבראש ובראשונה תיתכן פגיעה באיבר הריאות אשר אחראי של הנשימה. אולם, בעיניים הסיניות ישנו מנגנון שלם המקשר את הריאות ואת הכליות לכדי מערכת האחראית על קליטת האויר והאנרגיה מבחוץ, הפצתה בכל הגוף ופליטתה במעין מנגנון מחזורי.

דרכי טיפול:
המטפל יאבחן היכן האלמנט הפגוע במערכת זו ויפעל בהתאם על מנת לחזק אספקטים פגועים ולהסיר הפרעות במידה וקיימות.

הכלי המרכזי לטיפול בהתקף אקוטי של אסטמה הינו השימוש בדיקור על מנת לחזק את הכליות ותמיכתן בריאות וביכולתן להכניס אויר ובריאות עצמן ע"י חיזוקן וחיזוק יכולתן להוציא את מלא הכמות הרצויה של האויר מהריאות.

קרוב לודאי שבטיפול יעשה שימוש גם במרקחת צמחים שתפקידם לתמוך ולחזק את התהליך ולהקנות תשתית חזקה יותר למערכת הנשימה ולחלק הפגוע בפרט. זאת על מנת להשיג תוצאות ארוכות טווח.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן