אנדומטריוזיס, כאבים בווסת

הכאב הווסתי, או 'כאבי המחזור' כפי שמכונים, הוא הסימן הבולט, הנפוץ והמדובר ביותר בין הסימנים המעידים על אנדומטריוזיס.

אמנם ידוע כי לעתים אין הלימה בין היקף הנגעים, גודלם וחומרתם לבין התסמינים שחווה האישה עם האנדומטריוזיס, אולם כאשר מדווח על כאבים קשים ומשתקים, בסמיכות לווסת (מספר ימים לפני), או תוך כדי דימום – יש לעשות בירור מעמיק אצל רופא מומחה בתחום האנדומטרוזיס.

התסמינים הינם מאוד מגוונים.
כאב חם, לוחץ, דוקר, כבד, תחושת מתיחה, תחושת צריבה, כאב עמום, מציק, משתק, לא נותן מנוח, 'כאב שאני כלל לא יכולה אפילו לתאר לך…'…

גם מיקום הכאבים משתנה מאוד מאישה לאישה, רחם, מעיים, שחלות, שלפוחית השתן, רקטום, נרתיק, ירכיים, רגליים, צידי אגן, סרעפת, זרוע, שכמות, ואפילו בית החזה ובזמן הנשימה (במקרים קיצוניים של נגעים בריאות).

התמונה הנפוצה ביותר בה נתקלתי הינה תמונה של תופעות מקדימות לווסת, המתבטאות בחולשה גדולה, עצבנות והתחלה של התפתחות כאבים, בעלי אופי של 'משיכה' של כל איזור האגן – כאילו מישהו חיבר מיתרים לאיברים הפנימיים ומושך אותם בחוזקה (לרוב מתארות משיכה כלפי מטה).

נשים אחרות כלל אינן מקבלות התראה, והדימום מופיע עם כאב חד ומשתק. כאב מקפל שאינו מאפשר לעמוד על הרגליים, ועשוי להמשך בין דקות, לשעות ואפילו ימים.

ישנן נשים אשר חוות הקלה גדולה עם התגברות הדימום, וישנן בדיוק להפך.

ישנן נשים שחימום הבטן ו/או הגב, מביא להקלה כלשי, וישנן שנשים שאצלן הכאב מוחמר בחימום.

ישנן נשים שמספרות שעל אף הכאב הקשה, הן מצליחות לגרור את עצמן החוצה להליכה ולתנועה, אשר מקלה עליהן מאוד, וישנן נשים שלא מסוגלות אפילו להגיע לשירותים או להתקלח.

מאחר והתסמינים כל כך מגוונים, ונשים שונות חוות את המגבלה באופן כל כך אישי ושונה מאחיותיהן למחלה, חובה להתאים את אופי הטיפול וההנחיות לכל אישה ואישה.

חלק מהנשים מאובחנות עם 'קור פנימי' שמחריף לכדי 'האטה' בתהליכים ולסטגנציה. אותה סטגנציה מייצר תהליך 'חום' שמתאפיין בתמונה 'חמה' (על אף שהמקור הוא 'קור פנימי').

חלק מהנשים מאובחנות עם 'חום פנימי אמיתי' אשר מטופל באמצעות אסטרטגיה טיפולית שונה בתכלית מהקדמת.

המעניין הוא, ששתי הנשים עשויות להציג תמונת סימפטומים מאוד דומה ואף זהה, אולם האופי הטיפולי והמתכונת הטיפולים יהיו שונים לגמרי בין שני המקרים.

ישנה חשיבות גדולה למלאכת איסוף הנתונים, בתהליך האיבחון ולמלאכת עיבוד הפרטים שמספקת האישה הסובלת מאנדומטריוזיס. חשוב שהשיח יהיה רחב ככל שניתן, אסוציאטיבי ומקיף את כל האספקטים הקשורים לעברה של האישה, לאורחות חייה וכמובן לאופן בו היא חווה את האנדומטריוזיס שלה הפרטי.

לקריאה על התסמינים הנוספים…

מלאי את טופס ההתקשרות ואצור איתך קשר בהקדם

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן