הכליות הריאות ומה שבניהן – סיפור ילדים?

הלהבה מתחת לסיר אשר מחממת ומפיצה אדי מרק בכל הבית… לא, זה לא סיפור ילדים לפני שינה למרות שכל ילד יוכל להבין דימויים אלה ולפתח מהם סיפור שלם כדוגמת התאור מעורר התאבון של מלאכת הבישול בסיפור 'מרק דלעת' של הלן קופר.

כמו הקליגראפיה, חכמת האיור והכיתוב הסינית, כך גם הרבה מושגים אחרים בעולם התכנים הסיני מאופיינים ביכולת הפשטה ודימוי ציוריים. הרפואה הסינית הינה בעלת יכולת לקחת עקרונות פילוסופיים כבדים ועמוסים בתובנות ולהציג אותם בדרך איורית – כמעט ילדותית…

בעולם הרפואה הסינית ישנו קשר הדוק ומורכב בין הכליות מתחת, הריאות ממעל ובתווך מערך שלם האחראי על יצרת אנרגית החיים – Qi. קשר זה אחראי על תיפקוד תקין ושוטף של מרבית האספקטים הגופניים והנפשיים שלנו ומשפיע עלינו יום-יום שעה-שעה. קשר זה, במידה ואינו מתוחזק כראוי הוא גם מקור החולי בהרבה מהתופעות שאנחנו חווים.

השר הראשי – איבר הראות (Lung) נחשב לשר הראשי, שליחו רם המעלה של הקיסר – הלב Heart)).
ככזה, הוא שולט במערך הפצת 'דברו' 'בממלכה' ועל תפקוד כל הגורמים השונים לכדי הרמוניה וחיים תקינים. הריאות מקבלות את האנרגיה העדינה – המזוקקת ביותר שהגיע מה'מפעל' לייצור אנרגיה ומפיצות אותה בכל הגוף והרקמות.

מי אחראי להגיש לריאות את האנרגיה להפצה? בנקודה זו נדרים מטה לחדר המכונות, המקום בו בוערת האש ומבשלת את קדירת המזון. הכליות, בתפקידן (האחד מבין השניים) כמקור האש בגוף, מחממות את 'סיר המרק' מאדות ומפעפעות את תוכנו מעלה לכיוון הריאות. אלה בתורן קולטות את האנרגיה העשירה הזו ומפיצות אותה לכל הגוף כפי שכבר הוסבר קודם.

בתווך נמצאת הקדירה – מיכל הקיבול של המזון והנוזלים, לצורך סיפורנו נקרא לו הקיבה. הקיבה שומרת ומעבדת את כל אשר בא בקרבה וניזונה מאש הכליות לצורכי הבישול.

כאשר האש מתוחזקת, המזון בריא והריאות נקיות ומאווררות מערך ייצור האנרגיה והפצתו בגוף מקיים את כל התהליכים הדרושים לאורח חיים בריא ואיכותי.

טיפים לתחזוקה שוטפת של המכונה:

חשוב לשמור על חום הכליות ולהגן על איזור הגב התחתון מפני קור חודר. אופנוענים – מעיל אופנוע! ולא רק בשביל הגליצ'ים.

שמירה על בית החזה פתוח ואוורירי ולא מכווץ, לזכור לנשום מידי פעם… לנשום באמת ולא כי חייבים.

והכי הכי חשוב, בעידן של כל כך הרבה מזונות לא ראויים (טעימים אבל לא ראויים) זכרו את המשפט בשיר של ג'נסיס בעידן פיטר גבריאל (Selling England by the pound), על חציו השני אולי בפוסט הבא:

Young man says: you are what you eat – eat well, Old man says: you are what you wear – wear well

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן